آموزش برنامه نویسی زبان های مختلف

آموزش برنامه نویسی HTML – قسمت ۶

banner
آموزش برنامه نویسی HTML – قسمت ۶
امتیاز دهی!

ر آموزش قبل طریقه کار کردن با تگ فونت و انواع رنگ و اندازه متن آشنا شدیم. در این آموزش قصد داریم روش استفاده از کاراکتر های خاصی که با کیبورد قابل نوشتن نیستند را توضیح داده و به کار ببریم .

 

آیا تا به حال موقعیتی پیش آمده که بخواهید بین دو کلمه فاصله بیشتری وجود داشته باشد. یا بخواهید علامت کپی رایت را نشان دهید. این کاراکتر های ویژه با استفاده از کدهای ویژه در صفحه شما قرار می گیرند. این کدهای ویژه با علامت & (امپرسند) شروع می شوند و با تعدادی حرف یا عدد ادامه پیدا می کنند و با ; (نقطه ویرگول) پایان می یابند. برای مثل زمانی که شما می خواهید بین دو کلمه فضای خالی اضافی بگذارید باید از کد ;nbsp& استفاده کنید که فضای خالی اضافه می کند. مطابق مثال زیر:

کلمه اول     کلمه دوم

 

فاصله اول بین کلمات با فشار دادن دکمه Space ایجاد می شود. مرورگر فاصله اول را تشخیص می دهد اما بعد از آن هر تعداد فاصله که باشد تفاوتی نمی کند و شما فقط یک فاصله را در مرورگر می بینید. افزودن کد ;nbsp& مرورگر را مجبور می کند تا بین دو کلمه فاصله اضافی بگذارد. شما با تکرار این کد می توانید به هر تعداد که بخواهید فاصله خالی ایجاد کنید.مانند زیر:

کلمه اول                 کلمه دوم

حتما بخونید!  آشنایی با برنامه نویسی به زبان HTML

 

علامت کپی رایت است. شما می توانید به همان روشی که برای فضای خالی اضافی ایجاد کردیم این علامت را نیز به وجود بیاورید. یعنی با استفاده از کد آن. کد علامت کپی رایت این است:  ;copy& به این مثال توجه کنید:

علامت کپی رایت © است

 

روش کار برای تمامی کاراکترهای ویژه به همین صورت است فقط کد آنها را در متن HTML قرار دهید. توجه نمایید که به دلیل کاربرد نه چندان زیاد کد های خاص، به خاطر سپردن آنها الزامی نیست . در جدول زیر برخی از این نمونه کد ها را مشاهده فرمایید:

نام کاراکتر شکل ظاهری کاراکتر کد سازنده کاراکتر
امپرسند & &
علامت کپی رایت © ©
علامت ثبت شده ® ®
علامت تجاری ™
علامت کوچکتر از < &lt;
علامت بزرگتر از > &gt;
علامت خنجر &dagger;
علامت فلش » &raquo;
علامت فلش « &laquo;
خط فاصله ام &#151;
علامت درجه ° &deg;
یک چهارم ¼ &frac14;
یک دوم ½ &frac12;
سه چهارم ¾ &frac34;
نقطه میانی · &middot;
علامت تعجب وارونه ¡ &iexcl;
علامت یورو &euro;
علامت پوند انگلیس £ &pound;
علامت تقسیم ÷ &divide;
علامت رادیکال &radic;

 

البته توجه نمایید که کد های بسیار زیاد دیگری به این شکل وجود دارد ، اما اغلب غیر کاربردی می باشند.

 

ما به طور کلی در این آموزش روش استفاده از کاراکتر های خاصی که با کیبورد قابل نوشتن نیستند آشنا شدیم ، در آموزش بعد به لینک ها و پیوند ها میپردازیم.

حتما بخونید!  آموزش برنامه نویسی HTML - قسمت 1


موفق باشید.

آموزش برنامه نویسی HTML – قسمت ۶
امتیاز دهی!


http://code-amooz.ir

سلام، حسین اسعدی هستم طراح و برنامه نویس وب، 3 سالی هست با وردپرس اشنا هستم و این آشنایی کماکان داره بیشتر میشه! امیدوارم در کدآموز بتونم مطالب و مقالات مفیدی براتون قرار بدم! اگر سوالی دارید میتونید به تلگرامم پیام بدید @hossin_asaadi ????

دیدگاه های آموزش برنامه نویسی HTML – قسمت ۶

  • بازتاب: آتش

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *